24 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Jeden z najbardziej zjawiskowych krajów świata położony pomiędzy Andami i Pacyfikiem – mowa oczywiście o fascynującym Chile, którego dziewicza przyroda a także rozciągające się niekiedy kilometrami pustkowia pełne zabytków których wiek szacowany jest na tysiące lat przyciąga turystów z całego świata. Jest to miejsce warte odwiedzenia o każdej porze roku.

Kolorowe miasteczko
Nieopodal stolicy Santiago zainteresowany turysta może natknąć się na malowniczy port Valparaiso, którego historia liczy sobie 500 lat. Jest to miejsce charakterystyczne pod względem kolorów na które możemy się natknąć na każdym kroku: żółty, czerwony i niebieski to dominujące barwy panujące pośród budynków ulokowanych na stromym zboczu, który niemal zatapia się w oceanie. „Perła Pacyfiku” inspiruje nie tylko swoją wielobarwnością, lecz także specyfiką w konstrukcjach budowlanych, szczególnie niebanalnie przystrojonych i ozdobionych schodach a także barwnych muralach. Środkowy obszar miasta czyli Plaza Sotomayor skrywa niesamowity labirynt krętych uliczek. Da się natknąć tutaj na często odbywające się eventy kulturalne czy też uliczne występy (nie bez przyczyny Santiago bywa nazywane artystyczną bohemą). Jedną z rzeczy które wyróżniają Valparaiso są kolejki pozwalające na sprawne dostanie się do wysoko ulokowanych części miasta.

Kilkudniowa wyprawa trekkingowa
Południe Chile znajdujące się w obszarze Parku Narodowego Torres del Paine jest idealne na kilkudniowe wyprawy trekkingowe. Teren pieszych dróg rozciąga się wśród górskich szczytów i jezior wypełnionych flamingami. Wszystko to otaczają lodowce i lasy, a skały mają niemalże pionową konstrukcję. Miesiące najbardziej nadające się na trekking to grudzień, styczeń, luty i marzec, choć za każdym razem należy mieć na uwadze zmienne warunki pogodowe.

Sekrety Wyspy Wielkanocnej
Jedną z największych atrakcji kraju są ciągnące się przez prawie 4 tysiące kilometrów wybrzeża. Najbardziej odseparowany ląd na świecie czyli Wyspa Wielkanocna to miejsce monumentalnych rzeźb, które bywają nazywane w zbiorowej świadomości jako Moai. Miejscowi Polinezyjczycy wyrzeźbili w wulkanicznych skałach słynne w każdym zakątku świata głowy. Ich historia zaczęła się na przełomie XI i XII wieku. Co zagadkowe i nadal niewyjaśnione, to fakt przenoszenia niemal ważących 20 ton skał przez ówczesną ludność. Każdy z posągów jest własnością Parku Narodowego Rapa Nui, a na wyspę można dotrzeć za pomocą samolotu który kursuje każdego dnia.

Suche miejsce Ziemi
Chile charakteryzują nie tylko wysokie, pionowe góry, tajemnicza wyspa, wyjątkowo długie oceaniczne wybrzeże, lecz również pustynia – Atakama. Zajmujący 105 m2 obszar nigdy nie zanotował jakichkolwiek opadów. W miejscu pustyni jest możliwe ujrzeć Dolinę Valle de la Luna o niemal księżycowym krajobrazie podobnym do tego spotykanego na Marsie. Warta zwiedzenia jest także błękitna solanka Laguna Verde a także niestety niezbyt udostępniony obszar El Tatio z wybuchającymi gejzerami. Gorące źródła Termos Banos to z pewnością jeden z najciekawszych rejonów Chile. Kraj ten zaskakuje także rozległymi solnymi jeziorami, doliną śmierci oraz dinozaurów.