24 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Jest takie miejsce na mapie Europy charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojem, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Zdumiewająca siła Matki Natury
Ten północny kraj potrafi zaskoczyć nie tylko zdumiewającą ilością przepięknych jezior, gęstą tundrą i dzikim, nieokiełznanym lasem. Każdy podróżnik ma możliwość zagłębienia się w wybrane okolice (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wchodzenia do lasów, które stanowią prywatną własność), przejść się po leśnym dukcie i zgromadzić pełne kieszenie leśnego runa. Co zadziwiające, na terenie kraju znajduje się ponad 30 parków narodowych, a za wejście na ich obszar nie jest pobierana żadna opłata. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, najczęściej spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Wybierając się do parków narodowych, warto uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, iż w pierwszym ze wspomnianych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, w której występują nieregularnie porozrzucane wysepki (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się duża liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, bujnymi lasami. Finlandia to kraj jaki bez wątpienia można odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wymagającego podróżnika.

Urok dużych miast
Odwiedzając Finlandię, trzeba odwiedzić kilka największych miast, które są atrakcyjne dla turystów pod względem architektonicznym i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę państwa. Helsinki zauroczą wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezwykle przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura i wielobarwność miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu urokowi. Podróżników kuszą także tutejsze teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) jak również Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zdumiewające wyjątkowymi arcydziełami sztuki. W Tampere czyli przemysłowym centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury urbanistycznej. Rovaniemi zainteresuje oryginalnym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieboskłonu
Pośród atrakcji, jakich nie da się zapomnieć, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można podziwiać 10 do 20 dni w ciągu roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej położonym na północ miejscem państwa, da się oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwoli na to niebo – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego nazewnictwa jest słońce, które nie zachodzi zupełnie w dwóch miesiącach roku: czerwcu i lipcu.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z wielu zapierających dech w piersiach obszarów. Wśród najważniejszych znajduje się Naantali – miasteczko portowe, w którym założono park rozrywki Świat Muminków nazywany Muumimaailma. Następnym istotnym punktem na mapie wyprawy musi być podbiegunowa Laponia, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która działa również latem. W położonym w niedalekim sąsiedztwie Santa Parku można zobaczyć Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Należy odwiedzić również wioskę lodową, której cechą charakterystyczną jest zapierająca dech w piersiach sceneria. Pośród obowiązkowych miejsc do odwiedzenia jest również pałac ze śniegu (Kemi), W niektórych rejonach z łatwością można spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się także banie fińskie, których bez wątpienia najważniejszą funkcją jest służenie jako miejsce spotkań towarzyskich oraz odpoczynku. Prostota kuchni fińskiej urzeka takimi potrawami jak chociażby dania przyrządzane z renifera.