Jako jedno z najbogatszych i nowoczesnych państw południowej Azji, Malezja jest chętnie odwiedzanym kierunkiem przez turystów, choć nie do końca dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania różnorodne dobra kultury, które stanowią magnes dla licznych turystów.

Łagodna wyspa Tioman w Malezji
Z dala od harmidru, kurortów oraz imprez – wyspa Tioman proponuje ciszę i błogi spokój w wioskowym klimacie. Pozbawiony nadmorskiej infrastruktury i szerokich wygód przeznaczonych dla podróżujących jest bardzo klimatycznym miejscem, w którym rozwijają się różnego typu opcje dla sportowców między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to pagórkowata wyspa wulkaniczna pokryta gęstym lasem tropikalnym. Wyspa dzieli się na osiem małych mieścin, które jednocześnie są plażowymi kurortami wakacyjnymi.

Malezja i jej malezyjska przyroda
W pobliżu Złotego Trójkąta jest możliwe wejście w tropikalną dżunglę z nadzwyczajną roślinnością i niezwykłą zwierzyną. Lasy tropikalne to niemal 60% powierzchni Malezji, co oznacza, że również spora ilość rodzajów roślin i zamieszkujących te rejony zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla mnogości ptactwa, owadów i płazów, a także między innymi orangutanów, które w tym rejonie pojawiają się najliczniej. Dużo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang uda się obejrzeć fantastyczną rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla setek turystów. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których dominuje bujna zieleń, natomiast ogrody rozkwitają pięknymi wielobarwnymi orchideami oraz ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto zobaczyć także park ptaków oraz motyli, który na wszystkich robi spore wrażenie.

Kuala Lumpur jako miejsce must see
Głośna, barwna i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji to właśnie Kuala Lumpur. Zachwyca i przyciąga rzesze zwiedzających z całego ziemi. Pośród najbardziej rozpoznawalnych ze zdjęć punktów można odkryć Petronas Twin Towers złączone ze sobą niesamowitym mostem podniebnym, a zatem dwie bliźniacze wieże. Malezyjska kultura wymaga zapoznania się z licznymi świątyniami a także odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chińskiej. Znajdując się w Malezji, podstawą jest spacerowanie w jej wiekowej stolicy – piętnastowiecznej Malakki. Można tam zobaczyć genialny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przypominającym piramidę. Borneo z kolei jest znane z bogatej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves można ujrzeć jedną z najobszerniejszych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest kolejnym elementem wycieczki, który polecamy zaznaczyć na liście okolic do zwiedzenia. Jej centrum jest czerwony plac – wszystkie okoliczne budynki są tutaj pomalowane na barwę ceglastoczerwoną. W Kampung Morten czyli dawnej części miasta jest położona Villa Sentosa – budynek funkcjonujący jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodem, w której wnętrzu można obejrzeć oryginalne rzemiosło lokalnych ludzi a także oryginalne sprzęty, pamiątki familijne i fotografie, a dodatkowo jeden tom podpisany ręką potomka Winstona Churchilla.

Kiedy zagościć w Malezji?
Podróż w kierunku Malezji powinna być zaplanowana w terminie między czerwcem a sierpniem, gdyż właśnie wtedy w regionie tym panuje klimat typowo równikowy. Cały malezyjski rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W porze monsunowej, więc od listopada do marca, może się zdarzyć, iż znaczna część ośrodków turystycznych na terenie wyspy Tioman może być wyłączona z użycia a dotarcie na wyspę znacznie utrudnione.