24 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Ostre burrito, kapelusz z rondem, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina na Święto zmarłych – to skojarzenia napływające do głowy, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaprezentowania kraj zamieszkiwany do XVI wieku przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie miasta to podziwianie placów i niezwykłych kościołów. Ciekawostką jest to, iż w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zamontować kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Prawdziwą kulturę i zwykłych mieszkańców Meksyku da się poznać w paru różnorodnych miejscach. Poznawanie miasta polecamy zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z najprzestronniejszych stadionów świata). Całkiem sporo pokaże turystom oczywiście Muzeum Sztuki Popularnej czy budynek Soumaya (przede wszystkim przedstawia sztukę Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest jedną z najobszerniejszych katedr zbudowanych na ziemi. Inny rekord należy do placu w mieście, którego pole powierzchni osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mowa oczywiście o Plaza de la Constitución (znanym również pod nazwą Zócalo). Tuż obok można zobaczyć zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na zapoznaniu się z lokalną architekturą, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę wąskich przesmyków, rynków i kolorowych zabudowań – najlepszy przykład iberyjskiej twórczości z czasów kolonialnych. Wśród budowli pochodzących z czasów kolonizacji, można zobaczyć również kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przywodzić na myśl opowieść z dreszczykiem.

Znaczące resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji turystycznych Meksyk wskazuje Palenqué czyli pozostałości cywilizacji Majów. Miejscowość ta jest położona w południowym Meksyku w regionie Chiapas, gdzie znajduje się również stanowisko archeologiczne które wymienia się jako podstawową atrakcję. Ruiny dawnego miasta okupowanego niegdyś przez cywilizację Majów, a odkrytego dopiero w 1746r. zapewniają mnóstwo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Zbudowane z kamienia zabudowania wynurzające się z dżungli tropikalnej to widok, który musi zaliczyć każdy odwiedzający ten kraj. Naturalnie największą reakcję wśród podróżników wzbudza Świątynia Inskrypcji czyli miejsce pochówku Pakala Wielkiego – legendarnego władcy. To miejsce czci ma formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć schodków. Wspiąwszy się na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co jeszcze zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna pozostałości znajdującego się pod ziemią akweduktu który łączył pałac z tarasami.

Spektakularność i wyprawa jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do kształtu dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji między innymi prekolumbijski zespół pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, z tego powodu należy go odwiedzić. Te ogromne przestrzenie obfitujące w pozostałości dawnych zabudowań budzą podziw nie tylko między archeologami, ale wydają się niemałą gratką dla miłośników Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, można zobaczyć najdawniej zbudowaną w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie należy zapominać także o azteckim ośrodku kultu – Teotihuacán.

Jak przeżyć przygodę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to świetna szansa na poznanie cudów ukrytych w naturze. Płynąca tamtędy rzeka Grijalva rozpościera się na dawny Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać ze średniej długości rejsu łodzią po tym miejscu, aby być pewnym niezapomnianych doświadczeń. To całkiem wyjątkowe miejsce, które jest projektem samej natury bez pomocy człowieka. Zamieszkuje ją sporo dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Można także zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Jeśli pragniemy poznać jak w Meksyku mają się słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, niezwłocznie należy udać się do jego urlopowej wizytówki a mianowicie do Cancún, gdzie warto zobaczyć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków oraz nurkować. Wśród najważniejszych atrakcji zapewniających urlopowiczom piorunujące wrażenia można wymienić również: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których zdarza się spotkać flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się bagatela siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Można również udać się na oglądanie imponującego, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.