19 cze Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Miejscowości położone nad jeziorami słyną z eleganckich hoteli, jednak niekoniecznie są one zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wody. Jest to z jednej strony wygodne, z drugiej uniemożliwia podziwianie widoków typowych dla okolicy. Jeśli pogoda sprzyja, nie trzeba zatrzymywać się w hotelu – wielu ludzi decyduje się na nocleg pod gołym niebem, a dokładniej pod namiotami lub w domkach letniskowych. Jest to jednak opcja, która wymaga idealnej pogody, gdy wieje lub pada, w ten sposób można nabawić się kłopotów zdrowotnych.

Pojezierze to specyficzny obszar, w wielu regionach Polski w bezpośredniej okolicy jezior można wypocząć na łonie natury i z dala od typowej cywilizacji. Coraz częściej jednak spotyka się hotele lub pensjonaty, które powstają nad brzegami lub bardzo blisko plaży. Niejednokrotnie są one klimatycznie wyposażone, więc osoba decydująca się na spanie tam może przed snem zaczerpnąć świeżego, wilgotnego powietrza lub cały dzień spędzić na spacerach po okolicy. Hotele powstają na bazie lokalnej architektury, sam ich wygląd przywołuje miłe skojarzenia z wypoczynkiem nad taflą jeziora. Do tego dochodzi wyposażenie pokoi, które, choć nowoczesne i komfortowe, powinno kojarzyć się z naturą i brakiem „cywilizowanych” wygód. Wbrew pozorom takie hotele, niekiedy nawet niewielkie i pozornie mało rozbudowane, cieszą się największym zainteresowaniem. Owszem, spora grupa turystów wypoczywa w ekskluzywnych obiektach znajdujących się w centrach miejscowości turystycznych, ale takie rozwiązanie ma mnóstwo wad. Podjęcie decyzji co do noclegu bezpośrednio na pojezierzu jest bardziej opłacalne pod względem finansowym, dostarcza też licznych wrażeń wizualnych i okazji do spacerów w pięknej okolicy.

Hotele kojarzą się z luksusami, dodatkowymi rozrywkami dla klientów czy też smaczną kuchnią na miejscu. Są wśród nich obiekty, które mają niższe ceny, ale i tak wielu osób nie będzie na nie stać. W takiej sytuacji ciekawym wyborem staje się poszukanie prywatnych gospodarzy wynajmujących pokoje turystom. Liczna grupa miłośników pojezierza bardzo sobie takie rozwiązanie chwali, do tego stopnia, że co roku wraca w te same miejsca i cieszy się z wypoczynku. Dlaczego tak się dzieje? Prywatne pokoje dają większą niż w innym przypadku swobodę, można z nich korzystać tak długo, jak się zechce, wychodzić i wracać o niemalże dowolnej porze. Przeważnie goście mają dostęp do kuchni, więc albo sami przyrządzają sobie posiłki, albo korzystają z żywności przyrządzanej przez gospodarzy. W wielu przypadkach dania są dużo świeższe i smaczniejsze niż w jakiejkolwiek kuchni hotelowej czy w punktach gastronomicznych, chociażby dlatego, że ogromną wagę przykłada się do jakości i świeżości poszczególnych składowych.

Naturalnie każdy turysta wybierze to, co lubi najbardziej, ale dobrze wiedzieć, że polskie pojezierza zapewniają tyle ciekawych alternatyw. Dla miłośników natury pewną opcją jest spanie pod namiotem, a dla wygodnickich zawsze znajdzie się luksusowy hotel, z którego w kilka lub kilkanaście minut da się dotrzeć nad jezioro.