19 cze Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Od dłuższego już czasu w naszym kraju swoisty renesans przeżywa turystyka weekendowa. Wiele osób pracując na co dzień w takich dość stresujących warunkach, potrzebuje na weekend zrelaksować się. A najlepszy relaks zawsze jest poza domem. Tam można swobodnie pooddychać i oczyścić głowę. I dlatego właśnie ta turystyka staje się znowu bardzo popularna. A jakie miejsce jest idealne, żeby cudownie sobie wypocząć? Odpowiedzią na to pytanie może być pałac.

Aby zrozumieć, jakie cechy kryją w sobie pałace i jakie możliwości wypoczynku oferują, warto w pierwszej kolejności powiedzieć co to za budowle. Od samego początku swego istnienia, a więc już od czasów starożytnych, pałace były budowlami wyłącznie mieszkalnymi o charakterze reprezentacyjnym. Nie stawiano ich w celach obronnych, ale właśnie po to, aby pokazać swoją pozycję społeczną. I tak też było w Polsce. Co prawda u nas w czasach starożytnych żadne państwo nie istniało. Ale w czasach średniowiecznych moda na budowanie pałaców jak najbardziej była żywa. Bo chociaż najczęściej wznoszono zamki, które pełniły dodatkowo funkcje obronne, na pałace decydowało się coraz więcej możnowładców i szlachty. A prawdziwy rozkwit architektury pałacowej nastąpił w okresie baroku renesansu. I to właśnie z tamtych epok pochodzą najpiękniejsze, zachowane do dzisiaj pałace.

Bez względu na to, czy znajdują się one na wsiach, czy w miastach, można powiedzieć, że dzielą się na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich stanowią budowle nadające się jedynie do rozbiórki. Popadnięte w ruinę, bardzo często grożą katastrofą budowlaną. Do takich należy zawsze podchodzić niczym pies do jeża, czyli najlepiej nie zbliżać się. można je pooglądać z daleka i na tym warto zakończyć zwiedzanie. Drugą kategorię stanowią pałace zaadoptowane na potrzeby różnych instytucji. I tak na przykład są budowle, w których dzisiaj mieszczą się siedziby zakonów czy klasztorów. W innych znajdują się szkoły, a jeszcze w innych budynki użyteczności publicznej. Niektóre z nich można częściowo zwiedzać. Inne można tak naprawdę tylko pooglądać z zewnątrz, chyba, że ma się jakąś sprawę do załatwienia w instytucji, która akurat tam ma swoją siedzibę.

Trzecią kategorią pałaców, są te, które został przekształcone w miejsca rekreacyjne. Istnieją bowiem takie budowle pałacowe, w których dzisiaj funkcjonują hotele. Wiele z nich dodatkowo wzbogaconych jest strefą rekreacji i wypoczynku. A te, które takich stref nie mają i tak są niezwykle atrakcyjne turystycznie. Należy bowiem pamiętać, że człowiek najlepiej odpoczywa w przestrzeniach, które wpisują się w jego poczucie estetyki. Kiedy więc wnętrza są odrestaurowane i udekorowane według barokowych czy klasycystycznych zasad aranżacji, zawsze jest pięknie. Poza tym warto pamiętać o tym, że takie budowle zawsze sytuowane były w miejscach malowniczych krajobrazowo. Co więcej każdy niemal pałac otoczony był cudownym zespołem parkowym. Nie tylko więc same wnętrza tworzą idealne miejsce do wypoczynku. Również przestrzeń dookoła jest niezwykła.