13 paź Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Kiedy zapytasz ludzi o to, jakie mają pasje przekonasz się, że większość z nich wśród swojego hobby wymienia podróżowanie. Ciekawość i chęć zdobywania świata siedzi w ludzkiej naturze. Już od zarania dziejów nasi przodkowie zapuszczali się w nieznane krainy, choć obok ciekawości świata towarzyszył im też lęk przed nieznanym. Dzisiaj niewiele się zmieniło. Wprawdzie na zagranicznej wycieczce raczej nie pożre nas dinozaur i nie napadnie stado dzikich plemion, ale lęk przed podróżą w nieznane istnieje zawsze. To właśnie z tego powodu większość osób swoją pierwszą zagraniczną wycieczkę odbywa ze sprawdzonym biurem podróży. Podkreślam – sprawdzonym, czyli takim, które istnieje na rynku od lat i ma pochlebne opinie klientów. Nie ma chyba nic gorszego nic pierwsze zagraniczne wakacje spędzone w obskurnym hotelu, bez właściwej opieki i z jedzeniem wątpliwej jakości.

Wycieczki z biurem podróży mają kilka zalet – po pierwsze Twoim jedynym zmartwieniem jest spakowanie walizki i ważnego paszportu. Tego komfortu nie zaznasz organizując wakacje na własną rękę. Biura podróży zorganizują za Ciebie nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie, przelot, transfer z lotniska oraz opiekę polskiego rezydenta na miejscu. Niestety – takie wycieczki mają też pewne minusy. Przede wszystkim wakacyjne wypady zorganizowane to zazwyczaj typowe „masówki”. Wysiadasz na lotnisku, zawożą Cię do hotelu, w hotelu masz basen, drink bar, a w pobliżu plażę, na której spotykają się prawdziwe tłumy. Tak niestety wyglądają wycieczki w niższym pułapie cenowym. Za wycieczkę z egzotyką i odrobiną prywatności trzeba zwykle zapłacić sporo więcej. Niestety – nie każdy może sobie pozwolić na wydanie kilkunastu tysięcy złotych na wakacje. W takim wypadku warto rozważyć samodzielną organizację wakacyjnego wypadu.

Obecnie, dzięki popularnym serwisom skupiającym bazy noclegowe możesz znaleźć nocleg niemal w każdym miejscu na świecie Co ciekawe – wiele ofert noclegowych jest tańszych i atrakcyjniejszych niż u nas w kraju. Schody zaczynają się przy zakupie biletu na samolot – bilety mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak zaczniesz szukać noclegów z wyprzedzeniem może się okazać, że w niektórych terminach ten sam bilet kosztuje grosze. Kiedy już wykupisz bilet przejdź do rezerwacji noclegu. Wiele hoteli udostępnia swoi klientom opcję bezpłatnego odwołania rezerwacji. To świetne rozwiązanie, kiedy w ostatniej chwili zmienisz plany.

Samodzielne organizowanie wakacji to nie tylko przelot i nocleg. W czasie wakacji za granicą musisz myśleć też o bezpieczeństwie. Na terenie Unii Europejskiej przydadzą Ci się karty EKUZ oraz dodatkowe ubezpieczenie podróżne. Karty EKUZ uprawniają do darmowej opieki lekarza, zaś ubezpieczenie podróżne chroni bagaż i może być przydatne w przypadku poważnego uszkodzenia zdrowia – na przykład jako następstwa poważnego wypadku w trakcie wakacji. Wyjeżdżając za granicę pamiętaj także o zabraniu ważnego dowodu osobistego lub paszportu oraz o wykonaniu niezbędnych szczepień ochronnych, jeśli są one wymagane w kraju, do jakiego się wybierasz.