Efektywna metoda znajdywania a także bukowania najtańszych biletów lotniczych wymaga sprytu oraz przede wszystkim dużej dozy wytrwałości. Nie wystarczy parę minut, czasem są niezbędne całe godziny, żeby otrzymać upragniony bilet za rozsądną dla nas cenę.

Jak zatem tanio podróżować a także nie przegapić najbardziej opłacalnych ofert? Na wartość tanich biletów lotniczych wpływa głównie obrany przez nas kierunek wyprawy i jej termin. Najlepszym rozwiązaniem jest wystrzegać się wysokiego sezonu, a zatem nie kupować biletów w czasie wakacyjnym, między świętami lub przypadającym na długie weekendy. Co normalne, ceny mogą się znacznie różnic od zwyczajnych oraz mogą nagle wzrosnąć nawet o kilkaset procent w górę. Kiedy zatem jest najlepszy termin na zakup? To jesień – miesiące takie jak październik oraz listopad, wiosna czyli okres przypadający od lutego do kwietnia oraz godną uwagi dobrą sugestią jest kupowanie biletów w środku tygodnia.

Wśród słynnych celów podróży, trzeba wyszukiwać te pracownicze – sprawdzają się w przypadku zamiaru oszczędzania dużo bardziej od turystycznych. Przykładem może być lot do Oslo czy też Sztokholmu, które w finalnym podliczeniu przedstawiają się o wiele taniej od spopularyzowanych kierunków takich jak Hiszpania, Malta czy Malezja.

Główną zasadą, której musi trzymać się każdy turysta pragnący zaoszczędzić jest kupowanie biletów znacznie wcześniej, dzięki czemu będzie można odszukać najbardziej opłacalne tanie bilety lotnicze. Planowanie wycieczki powinno odbyć się odpowiednio wcześnie, nawet 3 do 6 miesięcy przed docelowym terminem jej realizacji. Uchroni to przed wielkimi kwotami biletów rezerwowanych w tak zwanym ostatnim momencie. Warto obejrzeć witryny różnorodnych linii lotniczych kilka razy w tygodniu albo nawet w każdy dzień, ponieważ atrakcyjne oferty mogą pojawić się w każdym momencie a także przyczynić się do znalezienia istotnie korzystnej dla nas okazji. Tym szczególniej, iż warto mieć na względzie, że tanie bilety oraz atrakcyjne cenowo oferty znikają w zastraszająco szybkim tempie. Aby zapobiec pominięciu jednej z nich, warto zapisać się do newsletterów oferowanych przez niemal wszystkie linie lotnicze.

Co jeszcze jest godne uwagi? Warto koniecznie rezerwować loty z lądowaniem na portach peryferyjnych. Są zdecydowanie niższe od tych najbardziej popularnych wśród wczasowiczów a także uczęszczanych przez największą liczbę turystów. Takie porty lotnicze mieszczą się zazwyczaj w ofertach nisko-kosztowych przewoźników i są wspaniałą opcją. Warto więc zwrócić uwagę na to, że zazwyczaj są one oddalone od największych ośrodków oraz o około sto kilometrów.

Należy ciągle i precyzyjnie porównywać tanie linie z standardowymi przewoźnikami. Ich ceny bardzo często są bardzo konkurencyjne, a linie obsługują przede wszystkim główne porty lotnicze. Ceny biletów lotniczych na stronach przewoźników mogą wzrosnąć lub zmniejszyć się nawet parę razy dziennie. Jednym ze sposobów jest niewpisywanie konkretnego terminu wyjazdu w wyszukiwarce na stronie internetowej. W czym to pomoże? Otóż, w skrajnych przypadkach, wyświetlana cena biletu może być mniejsza nawet do 90-ciu %. Dobrym rozwiązaniem może być również zaznaczenie terminu wcześniejszego, a potem „przeklikanie” do rzeczywiście przez nas planowanej. Jedna z teorii nielicznych wczasowiczów a także turystów mówi o logowaniu się na strony w celu zakupu biletów w ostatniej możliwej chwili.