19 cze Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

Zgiełk stolicy dla wielu ludzi jest niezwykle trudny do zniesienia przez długi okres czasu. Poszukują zatem miejsca gdzie skołatane nerwy mogą odpocząć. Długoterminowe wyjazdy wymagają dłuższego urlopu, ale co jeśli chcemy wyskoczyć tylko na weekend, a jednocześnie zobaczyć coś ciekawego? Każdy portal turystyczny podpowie wyjazd do Sandomierza. To miasteczko oddalone jest tylko trzy godziny drogi samochodem od stolicy. I jest szczególnie bogate w atrakcje turystyczne.

Sandomierz jest nazywany polskim Rzymem, ponieważ tak jak stolica Imperium Rzymskiego piętrzy się na siedmiu wzgórzach. Miasto przecięte jest przez Wisłę na dwie części. Mieszkalną i wypoczynkową, oraz przemysłową. Jeszcze przed drugą wojną światową Sandomierz był stolicą województwa. Aktualnie, mimo iż kulturowo jest częścią małopolski znajduje się przy granicy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. To piękne i urokliwe miasto, o którym na wiele lat zapomniano w przewodnikach turystycznych.

Aktualnie każdy portal turystyczny wspomina to miasteczko, jako godne zobaczenia. Wszystko zmieniło się w 2008 roku, gdy na antenę wszedł kręcony w Sandomierzu serial Ojciec Mateusz z Arturem Żmijewskim w roli głównej. Pokazywane w serialu scenerie i zabytki stały się miejscem docelowym wielu wycieczek.
Jednocześnie fani serialu polowali na możliwość statystowania w serialu w czasie nagrywania kolejnych sezonów i odcinków. Wielu z nich się to udawało. Także sandomierzanie są zadowoleni ze sławy, jaką ich miastu dał serial. Rozwija się turystyka, restauratorstwo i hotelarstwo. W każdej z tych dziedzin powstają nowe miejsca pracy. Dużo ludzi oferuje pokoje do wynajęcia, często w bezpośrednim sąsiedztwie atrakcji turystycznych. A tych w Sandomierzu nie brakuje.

Atrakcje sakralne to głownie: Bazylika Katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Kościół pod wezwaniem Świętego Pawła, dawny klasztor benedyktynek, w którym aktualnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne. W Sandomierzu rozpoczyna się także małopolski szlak świętego Jakuba do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Pięknie zachowała się także miejscowa Synagoga żydowska, w której aktualnie jest siedziba gminy żydowskiej.

Niesamowity widok roztacza się Bramy Opackiej, z której jest piękna panorama na miasto i przecinającą je Wisłę. Warto zabrać dobry aparat fotograficzny, bo przy dobrej pogodzie widoki są bardzo atrakcyjne. W rynku znajduje się podziemna trasa turystyczna, która zagłębia się od 4 do 12 metrów w głąb ziemi i ciągnie się dawnymi piwnicami i składami sklepów. Sandomierz ma to szczęście, że w czasie walk zbrojnych w drugiej wojnie światowej nie ucierpiał zbyt mocno. Nie trzeba było restaurować wszystkich zabytków. Jednak odrestaurowany renesansowy ratusz sprawia ogromne wrażenie i jest perłą w koronie rynku tego miasta. Pięknie zachował się także Zamek, w którym aktualnie mieści się muzeum. Ciekawostką jest także możliwość noclegu w Zamku. To niektóre atrakcje, które oferuje Sandomierz. Warto odwiedzić to miasteczko i poznać je wszystkie.